Ako a čo kontrolovať

Pomôcka, ktorá dobre kopíruje okolie stómie, dobre tesní a sedí na okolí stómie, hrá kľúčovú rolu v prevencii podtekania a kožných problémov v oblasti stómie. K udržaniu zdravej kože tiež napomáha správna každodenná starostlivosť o stómiu. Dodržiavaním nášho Návodu – aplikácia, odstránenie a kontrola, budete mať istotu väčšej spoľahlivosti a tesnenia vašej pomôcky.
Stomické pomôcky najlepšie chránia kožu v okolí stómie vtedy, keď je ich aplikácia prevedená správne.

Rýchlou kontrolou stavu kože a lepiaceho materiálu zistíte, či aplikáciu robíte správne. Najskôr však musíte vedieť, na aké príznaky si dávať pozor.

Skontrolujte kožu a lepiaci materiál

Je dôležité skontrolovať, či nedošlo k erózii lepiaceho materiálu (rozleptaniu) alebo kontaktu výlučkov s kožou (stolicou alebo močom – v závislosti od typu stómie). Pomocou zrkadla, skontrolujte, či nie je koža v okolí stómie začervenalá alebo poškodená. Znaky podráždenia kože môžu zrkadliť erodované časti lepiaceho materiálu. Erodovaním a zmenšením lepiaceho materiálu sa môže koža vystaviť pôsobeniu výlučkov.

Ak zistíte poškodenie kože alebo eróziu lepiaceho materiálu, môže to znamenať, že pomôcka nebola správne aplikovaná, alebo že je potrebné pomôcku meniť častejšie. Tiež zvážte, či používate stomickú pomôcku vhodnú pre váš telesný profil. Pokiaľ nie ste si istý, urobte kontrolu telesného profilu.

Náš tip

Ak chcete predchádzat‘ podtekaniu, snažte sa vystrihnút‘ otvor čo najpresnejšie zodpovedajúci veľkosti stómie. Prípadné netesnosti medzi stómiou a stomickou pomôckou eliminujte použitím tesniaceho stomického krúžku Brava, alebo pasty Brava. 

Brava® Protective Seal – tesniaci tvarovateľný stomický krúžok

  • Vytvára bezpečné tesnenie medzi stómiou a podložkou. Nová technológia odolná voči agresívnym zložkám výlučkov zo stómie.
  • Absorbuje nadmernú vlhkosť z povrchu kože a udržiava ju zdravú.
  • Pri odstraňovaní nezanecháva zvyšky.

Dostupný v hrúbke 2,5 mm a 4 mm, priemer 18,27 mm a 34 mm.

Kód poisťovne: F0235A (hrúbka 2,5 mm), F0236A (hrúbka 4 mm), 10 kusov mesačne

Coloplast Pasta

  • Slúži na vyrovnanie nerovností, kožných záhybov okolo stómie. Chráni pred výlučkami zo stómie.
  • Aplikuje sa vytlačením z tuby na nerovnosť kože a zarovnáva sa mokrým prstom.
  • Balenie – 60 g v tube.

Kód poisťovne: F40171, 360 g ročne

Brava pasta v prúžkoch

  •  Vyrovnáva nerovnosti okolo stómie.
  • Neobsahuje alkohol a je vynikajúco modelovateľná.
  • Z balenia (10 prúžkov = 60 g) odoberte potrebné množstvo a vyplňte nerovnosti na koži.

Kód poisťovne: F37786, 360 g ročne (Pasta + zásyp)

Videonávody pre podporné prostriedky

Prehrať video
Brava® Seal - tesniaci krúžok

Ako vyzerá zdravá koža?

Zdravá kože v okolí stómie vyzerá rovnako ako koža inde na bruchu.

Vedeli ste, že…

Podráždenie kože sa často zamieňa za alergiu, ku ktorej však prichádza veľmi zriedka.

Pokiaľ sa u vás prejaví alergická reakcia na materiál pomôcky, celá oblasť, ktorá bola v kontakte s lepiacim materiálom bude podráždená a bude mať inú farbu ako normálna koža. Môže sa prejaviť ako pichľavá bolesť, svrbenie alebo pálenie.

Prevencia a liečba podráždenia kože

Podráždenie kože je bežným problémom stomikov.
Ak zaznamenáte akékoľvek zmeny vzhľadu a farby kože okolo stómie v porovnaní s kožou inde na bruchu, pravdepodobne sa jedná o podráždenie.

Príklady mierneho podráždenia kože

Nižšie si môžete pozrieť ilustrácie štyroch variantov mierneho podráždenia kože. Mierne podráždenie kože väčšinou vyriešite samy, dodržiavaním správnej techniky výmeny pomôcky a používaním správnej pomôcky pre váš telesný profil. Vyskúšajte kontrolu telesného profilu.

Pokiaľ trpíte miernym podráždením kože, zvážte použitie podporných prostriedkov Brava, vhodných pre váš typ kože. S výberom vhodných prostriedkov vám pomôže Sprievodca riešenia problémov.

Príklady vážneho podráždenia kože

Nižšie si môžete pozrieť ilustrácie štyroch variantov vážneho podráždenia kože. Typickými príznakmi sú namodralé/fialové stopy na koži, prítomnosť mokvania, krvácanie, pálenie alebo pichanie v okolí stómie. Ak pozorujete tieto príznaky, doporučujeme vyhľadať pomoc lekára. Do toho času môžete využiť nášho Sprievodcu riešenia problémov.

Tip

Pravidelné fotenie stómie vám môže pomôcť zistiť, či sa podráždenie lieči alebo nie.  Fotografie môžete tiež použiť pri konzultácii so stomickou sestrou.

Pamätajte! Pokiaľ sa stav vašej kože nezlepší v priebehu 7 až 14 dní, vyhľadaje pomoc lekára.

Pred použitím akéhokoľvek podporného prostriedku si vždy preštudujte „Návod na použitie“ dodávaný spolu s pomôckou. 

Dôležité!

Ak máte akékoľvek obavy – napríklad kožné problémy alebo otázky o používaní nových pomôcok, mali by ste sa vždy poradiť so zdravotnou sestrou.

Prihláste sa do Coloplast Kontakt už dnes!

Zapojiť sa do programu je jednoduché

Napíšte nám na email info@coloplast.sk, alebo nám zavolajte na 0800 159 159. Služby Coloplast Kontakt už využilo viac ako 20 tisíc ľudí s intímnymi zdravotnými problémami. Staňte sa aj vy jedným z nich! Tešíme sa, že vás skoro privítame v programe Coloplast Kontakt!