Správne nalepenie pomôcky a jej tesnenie je kľúčové

Pomôcka, ktorá dobre kopíruje okolie stómie, dobre tesní a sedí na okolí stómie, hrá kľúčovú rolu v prevencii podtekania a kožných problémov v oblasti stómie. K udržaniu zdravej kože tiež napomáha správna každodenná starostlivosť o stómiu. Dodržiavaním nášho Návodu  – aplikácia, odstránenie a kontrola, budete mať istotu väčšej spoľahlivosti a tesnenia vašej pomôcky. 
Stomické pomôcky najlepšie chránia kožu v okolí stómie vtedy, keď je ich aplikácia prevedená správne.

Správný postup výmeny pomôcky začína správnou aplikáciou, teda nalepením pomôcky.

Správna veľkosť je kľúčová

Kožu očistite čistiacimi rúškami Comfeel a osušte. V lepiacom materiáli stomickej pomôcky vystrihnite otvor podľa tvaru a veľkosti stómie. Do vrecka cez vystrihnutý otvor pridajte potrebné množstvo lubrikačného deodorantu Brava a rukami pošúchajte steny vrecka o seba tak, aby sa deodorant rozptýlil po celom vrecku. Dosiahnete tým to, že sa stolica a výlučky zo stómie budú kĺzat‘ na dno vrecka a neostanú nalepené v okolí stómie. Takto pripravené vrecko nalepte, lepiaci materiál uhládzajte a pritláčajte k telu po dobu aspoň 30 sekúnd.

Veľkosť vystrihnutého otvoru v lepiacom materiáli by mala presne zodpovedať priemeru a tvaru vašej stómie. Základným pravidlom je „ani voľné, ani tesné“.

V prípade, že sa vám nedarí dosiahnuť dobrého priľnutia a tesnenia pomôcky, podporné prostriedky Brava, napríklad tesniace krúžky alebo pasta, vám pomôžu s lepším priľnutím a ochranou kože.

Odporúčania na riešenie vašich konkrétnych problémov nájdete v Sprievodcovi riešenia problémov.

Veľkosť a tvar stómie sa môže meniť

Majte na pamäti, že stómia môže časom meniť tvar a veľkosť. Zmena veľkosti a/alebo tvaru je normálna, ale znamená, že musíte náležite prispôsobiť veľkosť vystrihnutého otvoru v lepiacom materiáli. Aby ste si boli istý, že si vystrihujete správny otvor v lepiacom materiáli, veľkosť stómie si pravidelne kontrolujte – hlavne ak máte herniu. Vždy si stómiu odmerajte mierkou priloženou v každom balení vreciek. Ak máte pochybnosti alebo pokiaľ si všimnete zmeny na samotnej stómii, napríklad zmenu farby alebo štruktúry, poraďte sa s vašou stomickou sestrou.

Uisite sa, že používate pomôcku, ktorá dobre „sadne“ na vašu stómiu

Pre ochranu kože v okolí stómie je používanie správnej pomôcky úplne nevyhnutné. Iba tak dosiahnete tesné a spoľahlivé priľnutie. Pretože sa váš telesný profil môže časom zmeniť, odporúčame z času na čas vykonať kontrolu telesného profilu.

Náš tip na očistenie kože v okolí stómie:

Čistiace rúška

  • Dokonalé očistenie stómie a okolitej kože pri výmene vrecka
  • Čistí, zjemňuje kožu, rozpúšťa zvyšky lepidla na koži a podporuje hojenie.

Kód poisťovne: F40191, 90 ks mesačne

  • Pre viac informácií a zaslanie vzoriek volajte 0800 159 159

Lubrikačný deodorant Brava

  • Neutralizuje zápach a má lubrikačný účinok. Steny vrecka zostanú klzké
    a výlučky padajú na spodok vrecka, nezachytávajú sa okolo stómie.
  • Nastriekajte potrebné množstvo lubrikačného deodorantu do vrecka
    a rukami pošúchajte steny vrecka o seba, aby sa správne rozptýlil.

Kód poisťovne: F94276, 1 kus mesačne

Videonávody

Prehrať video
Príprava a vystrihovanie jednodielneho vrecka
Prehrať video
Príprava a vystrihovanie dvojdielneho vrecka

Videonávody pre podporné prostriedky

Prehrať video
Lubrikačný deodorant Brava

Pravidelná rutinná výmena vrecka predchádza podtekaniu a kožným podráždeniam. Navyše prináša aj ďalšie výhody…

Dôležité!

Ak máte akékoľvek obavy – napríklad kožné problémy alebo otázky o používaní nových pomôcok, mali by ste sa vždy poradiť so zdravotnou sestrou.

Prihláste sa do Coloplast Kontakt už dnes!

Zapojiť sa do programu je jednoduché

Napíšte nám na email info@coloplast.sk, alebo nám zavolajte na 0800 159 159. Služby Coloplast Kontakt už využilo viac ako 20 tisíc ľudí s intímnymi zdravotnými problémami. Staňte sa aj vy jedným z nich! Tešíme sa, že vás skoro privítame v programe Coloplast Kontakt!