Správne nalepenie pomôcky a jej tesnenie je kľúčové

Pomôcka, ktorá dobre kopíruje okolie stómie, dobre tesní a sedí na okolí stómie, hrá kľúčovú rolu v prevencii podtekania a kožných problémov v oblasti stómie. K udržaniu zdravej kože tiež napomáha správna každodenná starostlivosť o stómiu. Dodržiavaním nášho Návodu  – aplikácia, odstránenie a kontrola, budete mať istotu väčšej spoľahlivosti a tesnenia vašej pomôcky. 
Stomické pomôcky najlepšie chránia kožu v okolí stómie vtedy, keď je ich aplikácia prevedená správne.

Správný postup výmeny pomôcky začína správnou aplikáciou, teda nalepením pomôcky.

Správna veľkosť je kľúčová

Kožu očistite čistiacimi rúškami Comfeel a osušte. V lepiacom materiáli stomickej pomôcky vystrihnite otvor podľa tvaru a veľkosti stómie. Do vrecka cez vystrihnutý otvor pridajte potrebné množstvo lubrikačného deodorantu Brava a rukami pošúchajte steny vrecka o seba tak, aby sa deodorant rozptýlil po celom vrecku. Dosiahnete tým to, že sa stolica a výlučky zo stómie budú kĺzat‘ na dno vrecka a neostanú nalepené v okolí stómie. Takto pripravené vrecko nalepte, lepiaci materiál uhládzajte a pritláčajte k telu po dobu aspoň 30 sekúnd.

Veľkosť vystrihnutého otvoru v lepiacom materiáli by mala presne zodpovedať priemeru a tvaru vašej stómie. Základným pravidlom je „ani voľné, ani tesné“.

V prípade, že sa vám nedarí dosiahnuť dobrého priľnutia a tesnenia pomôcky, podporné prostriedky Brava, napríklad tesniace krúžky alebo pasta, vám pomôžu s lepším priľnutím a ochranou kože.

Odporúčania na riešenie vašich konkrétnych problémov nájdete v Sprievodcovi riešenia problémov.

Veľkosť a tvar stómie sa môže meniť

Majte na pamäti, že stómia môže časom meniť tvar a veľkosť. Zmena veľkosti a/alebo tvaru je normálna, ale znamená, že musíte náležite prispôsobiť veľkosť vystrihnutého otvoru v lepiacom materiáli. Aby ste si boli istý, že si vystrihujete správny otvor v lepiacom materiáli, veľkosť stómie si pravidelne kontrolujte – hlavne ak máte herniu. Vždy si stómiu odmerajte mierkou priloženou v každom balení vreciek. Ak máte pochybnosti alebo pokiaľ si všimnete zmeny na samotnej stómii, napríklad zmenu farby alebo štruktúry, poraďte sa s vašou stomickou sestrou.

Uisite sa, že používate pomôcku, ktorá dobre „sadne“ na vašu stómiu

Pre ochranu kože v okolí stómie je používanie správnej pomôcky úplne nevyhnutné. Iba tak dosiahnete tesné a spoľahlivé priľnutie. Pretože sa váš telesný profil môže časom zmeniť, odporúčame z času na čas vykonať kontrolu telesného profilu.

Náš tip na očistenie kože v okolí stómie:

Čistiace rúška

  • Dokonalé očistenie stómie a okolitej kože pri výmene vrecka
  • Čistí, zjemňuje kožu, rozpúšťa zvyšky lepidla na koži a podporuje hojenie.

Kód poisťovne: F40191, 90 ks mesačne

  • Pre viac informácií a zaslanie vzoriek volajte 0800 159 159

Lubrikačný deodorant Brava

  • Neutralizuje zápach a má lubrikačný účinok. Steny vrecka zostanú klzké
    a výlučky padajú na spodok vrecka, nezachytávajú sa okolo stómie.
  • Nastriekajte potrebné množstvo lubrikačného deodorantu do vrecka
    a rukami pošúchajte steny vrecka o seba, aby sa správne rozptýlil.

Kód poisťovne: F94276, 1 kus mesačne

Videonávody

Prehrať video
Príprava a vystrihovanie jednodielneho vrecka
Prehrať video
Príprava a vystrihovanie dvojdielneho vrecka

Videonávody pre podporné prostriedky

Prehrať video
Lubrikačný deodorant Brava

Pravidelná rutinná výmena vrecka predchádza podtekaniu a kožným podráždeniam. Navyše prináša aj ďalšie výhody…

Dôležité!

Ak máte akékoľvek obavy – napríklad kožné problémy alebo otázky o používaní nových pomôcok, mali by ste sa vždy poradiť so zdravotnou sestrou.

Prihláste sa do Coloplast Kontakt už dnes!

Zapojiť sa do programu je jednoduché

Napíšte nám, alebo nám zavolajte na 0800 159 159. Služby Coloplast Kontakt už využilo viac ako 20 tisíc ľudí s intímnymi zdravotnými problémami. Staňte sa aj vy jedným z nich! Tešíme sa, že vás skoro privítame v programe Coloplast Kontakt!